KNIHA: Pečuj o své démony

Radek PtáčekKnihy

Velmi pozoruhodnou knížku napsala jedna z prvních amerických žen, která získala svěcení v tibetském buddhismu. Žila několik let jako mniška v Himálajích, kde studovala a praktikovala pod vedením významných tibetských učitelů. Poté, co se vrátila na Západ, opustila klášterní život, vdala se, stala matkou a porodila 3 děti.

Pečuj o své démony

Knížka si mne vlastně našla sama. V knihkupectví bych si jí možná ani nevšiml, ale opakovaně jsem o ní slyšel v rádiu. Zpočátku mne vemlouvavá reklama až lehce iritoval, ale když jsem upoutávku slyšel asi po desáté, začal jsem o názvu přemýšlet. „Proč pečovat o své démony..?“

Přišel jsem na to, že i v psychoterapii je jedním ze základních technik práce s vlastním stínem. Integrace našich temných stránek do běžného života. Řada klientů, se kterými jsem pracoval, se dříve či později k nějakému démonovi, obvykle ve snu dostala.  Démon byl něčím neznámým a nebezpečným. Něčím, před čím se dotyčný skrývá, utíká a čeho se bojí. Tento démon téměř vždy zůstával bez tváře a beze jména. Často to bylo pouze něco zdánlivě zlého, co ve snu například tlouklo na dveře. A klient se bál otevřít…

Moji démoni 🙂

Před mnoha lety jsem měl podobný sen. Zdálo se mi, že jsem se ocitl s první vesmírnou výpravou na Marsu. Přes den jsme planetu zkoumali, byla prázdná neobydlená, přesto ale bylo cítit přítomnost „čehosi“. Začal mi docházet kyslík a já jsem se bál, že se ve skafandru udusím. Byla to existenciální úzkost. Pak mne napadlo, že si sundám přilbu a nechám přijít, co má… Zázrak! Vzduch byl čistý a dal se dýchat! Cítil jsem obrovskou úlevu. Věděl jsem, že jsem se postavil svému strachu čelem a zafungovalo to.

Začalo se šeřit a za obzorem se ozývaly děsivé skřeky, které se rozléhaly širou planinou. Působilo to jako řev nespočetných, zlých bytostí, které o nás vědí a na planetě nás nechtějí. Rychle jsme se schovali do našeho provizorního přístřešku – obyčejného stanu. Zvuky síly a blížily se. Bylo opravdu děsné. Po chvíli bylo slyšet, že jsou již přímo u nás. Následně jsme viděly velké těžké údery na plachtu stanu. Působilo to jako obrovská monstra, která nás chtějí rozsápat nebo rozšlapat. Byl jsem ochromený strachem. Věděl jsem, že asi zemřu…nebo…? Vrhl jsem se proti vzdouvající se plachtě stanu, ohlušen šílenými skřeky, a roztrhl ji.

Venku nebyla černočerná tma, kterou jsem čekal, ale nádherně modré nebe. Kolem stanu nebyla žádná monstra, ale obrovské mýdlové bubliny, které se leskly ve slunci. Létaly vzduchem a lehce odskakovaly od stěn stanu.

Žádná monstra, ale mýdlové bubliny! V euforii jsme mezi nimi běhaly a rukami je volně propichovali. Drobné kapky se rozpouštěly a na obloze a vytvářely duhu. Cítil jsem obrovskou úlevu.

Následoval „snový střih“ a já koukal na televizi, ve které běžela reportáž z Marsu. Redaktor popisoval naši situaci. Velmi dramaticky vysvětlovat, že poprvé v historii lidstva došlo ke kontaktu s mimozemskou civilizací. Uvedl: „Bohužel první kontakt skončil hromadným masakrem marťanů, kdy pozemšťané nevěděli, že marťané mají podobu mýdlových bublin a desítky jich v sebeobraně zabili“. Reportáž byla uzavřena tak, že po prvním nedorozumění zavládl mezi národy mír a spolupráce.

Ve svém snu jsem se bál hrozivých monster, a přitom to byly mýdlové bubliny. To bych ovšem nezjistil, kdybych se vlastnímu strachu nepostavil. Stejně je to v řadě pohádek a mýtů. Zlo má svoji sílu, když zůstává ve stínu a není odhaleno. Ve chvíli, kdy dostává jméno a stane se středem pozornosti, svoji sílu ztrácí.

O knížce

Každý máme ve svém životě různé démony. A většina z nás před nimi utíká, zavírá je někam hluboko do sklepení své duše. Autorka Tsultrim Allione vysvětluje, že čím usilovněji bojujeme proti svým démonům, tím silnějšími se tito démoni stávají. Pokud se od tohoto boje chceme osvobodit jednou provždy, musíme svůj přístup obrátit a svým démonům věnovat potřebnou péči.

Knížka je psána velmi čtivým stylem. Vše, o čem autorka píše uvádí na příkladech ze svého života nebo života svých klientů. Každý si popisované postupy může tedy velmi živě představit.

Principy, které autorka popisuje vycházejí z Budhismu. Ta ovšem své přesvědčení nikomu nevnucuje, ale naopak velmi organicky zasazuje budhistický pohled na svět do všedního života.

Knížku jsem si přečetl opravdu s chutí a udělal si řadu poznámek, ke kterým se budu vracet, jak pro svůj život, tak práci se svými klienty.

Knížka „Pěčuj o své démony“ autorky Tsultrim Allione stojí za přečtení. Ocení ji především „hledači“ a „rozvíječi..:-)…tedy lidé, kteří hledají cesty, jak se rozvíjet. Velmi cenná může být i pro odborníky, kteří pracují s lidmi.

Přeji hezké čtení a hodně sil na cestě za vašimi démony.

Zdroj: https://eshop.maitrea.cz/pecuj-o-sve-demony