Kniha „Šílenství a civilizace“ od britského sociologa Andrew T. Sculla je naprosto povinnou četbou pro všechny, kteří se zajímají o problematiku duševních poruch – a to v jakémkoliv smyslu a kontextu. Je to jedna z moderních „biblí“ porozumění složitému fenoménu duševních poruch v naší společnosti.
To nikdy nepřečtu
Když jsem knížku viděl, neváhal jsem ani vteřinu a vzal ji do ruky. Úctyhodných 532 velkoformátových stran něco váží. První, co mne napadlo, bylo: „..to nikdy nepřečtu, ale rád se podívám na věci, které mne zajímají..“. Tento názor se změnil po přečtení prvních 5 stránek. Již v tu chvíli jsem věděl, že to přečtu celé. Věděl jsem, že knížku budu odkládat vždy s pocitem vnítřního neklidu, „kdy už si ji zase vezmu“.
Od Bible k Sigmundu Freudovi
Andrew T. Scull je britský sociolog, který se během své odborné kariéry věnoval sociologii medicíny, zvláště pak psychiatrie. Převážnou část svého života strávil na Univerzitě v Kalifornii. Můžu říci, že dlouho jsem nečetl knihu s takovými napětím. Vyprávění je mistrovské, český překlad naprosto skvělý. Jedním dechem jsem hltal fascinující cestu chápání duševních poruch ve starých civilizacích a s velkým znepokojením pokračoval přes snad ještě hrůzostrašnější historii nakládání s duševně nemocnými před několika desítkami let.
Varovné svědectví
Knížka je v určitém smyslu pouze popisem. Popisem chápání duševní poruchy ve společnosti od biblických dob až do doby současné – ano, až do DSM 5. Je to ale také popis hrůzy, kterou v nás vyvolává neznámo a bizardnost projevů některých duševních poruch. Knížka by se také dala nazvat „historie nelidskosti“. Při čtení jednotlivých kapitol jsem si uvědomoval, jakou krutost a nelidskost v nás vyvolává něco, co je neznámé a nepochopitelné. S úděsem jsem si též uvědomil, že přístup k osobám s duševními poruchami byl ještě před pár dekádami naprosto šílený a krutý.
Od vraždění duševně nemocných, přes mučení a vytloukání démonů nebo symptomů duševních poruch jsme se v dvacátém století posunuli k devastujícím „operacím mozku“ (např. lobotomie) a problematickému používání chemických látek (např. inzulínové šoky). Až hodně pozdní druhá polovina 20. století přináší do psychiatrie trochu lidskosti a vědy.
Já pevně doufám, že uvědomění si šokující historie přístupu k duševně nemocným, napomůže rozvoji nejen nových skutečně vědeckých metod, ale především lidskému přístupu, který je někdy více než věda.
Tato knížka je naprosto povinnou literaturou pro všechny psychiatry, psychology, učitele, sociální pracovníky a vůbec všechny, koho by se mohla problematika duševních poruch jen trochu týkat.
Titul: Šílenství a civilizace: Kulturní historie duševních chorob od Bible po Freuda a od blázince k moderní medicíně
Autor: Andrew T. Scull
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2019
Zdroj: http://www.academia.cz/silenstvi-a-civilizace–scull-andrew–academia–2019